Mehmet Tunç Okulları
2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Giriş Sınavlarımız İçin Tıklayınız
Sınav Tarihleri

Safir Tema Demo

Anasayfa » Safir Tema Demo

Eskiden İda Dağı olarak adlandırılan Kaz Dağları’ndaki Yeşilyurt Köyü, bozulmamış mimari dokusu, tarihi çeşmesi, camisi ve köy kahvesiyle adeta açık bir müze. Zeus, Afrodit ve Athena’ya ait efsanelerin izini sürmek ve otantik bir yaşamın tadını çıkarmak istiyorsanız bu güzel coğrafyaya mutlaka uğrayın… Bu ay, yörede yer alan mekanlardan yansıyan enstantenelerle küçük bir gezi yolculuğuna çıkabilirsiniz:

Doğanın sihirli ellerinde biçimlenen Kapadokya’da özel bir mekan Villa Salaberina. Butik otelin volkanik topografyayla uyumlu mimarisi taş ve ahşabın mükemmel birlikteliğini yansıtıyor. Yöresel izler taşıyan dekorasyon ise konuklara ev sıcaklığı sunuyor. Ürgüp’teki otantik evlerden ikisinin bütünleştirilmesiyle ortaya çıkan Ortahisar’daki otel İç Mimar Necibe ve Birol Darcan’ın birbuçuk yıllık emeklerinin ürünü. Aslına sadık kalınarak yapılan renovasyonda yöresel malzemeler kullanılmaya özen gösterilmiş.

Aslı sıvı olan katı bir madde; soylu, alçakgönüllü ama tavizsiz… En küçük bir hatayı affetmeyen, özünde kırılganlık taşıyan cam, ışığı kuşatıp yaymaktaki becerisiyle endüstri, mimari ve sanatın gözbebeği olmuş daima. Jean Baudrillard’ın deyimiyle ‘‘Hem kullanılan malzeme, hem ulaşılmak istenen ideal, yani hem amaç hem yol’’ olan camı bu kez ona şekil verenlerden dinledik. Yapıtlarıyla sayfalarımıza konuk olan Cenan Uyanusta, Ali İsmail Türemen ve Emire Konuk bize kendi ‘‘cam’’ların anlattılar.