Mehmet Tunç Okulları
2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Giriş Sınavlarımız İçin Tıklayınız
Sınav Tarihleri

Çocuklarda otizmin teşhisi ve semptomları

Otizm her çocukta farklı görünür. Bu nedenle doğru tanı koymak önemlidir. Bazı çocukların belirgin semptomları olabilirken, diğerlerinin tespit edilmesi zor olabilir. Çocuklarda otizm nasıl teşhis edilir?

Çocuklarda otizm teşhis ve belirtileri nelerdir?

Gelişimsel bozuklukların teşhisi, kişinin zekasına bakılmaksızın kişiden kişiye değişebilen bir konudur. Spektrum kavramı, bir bireyin özelliklerinin az ya da çok yüksek olması fark etmeksizin arasındaki çeşitlilikten doğar. Diğer bir deyişle, bazı kişilerde tüm özellikler çok nettir, bazılarında ise daha hafiftir.

Bireylerde gelişimsel bozuklukların teşhisi, uluslararası bir anlaşma ile oluşturulan bir teşhis sistemine dayanmaktadır. Bireydeki tüm bozukluklar için farklı tanı kriterleri vardır. Örneğin, bir kişiye otizm teşhisi konulursa, kişinin anormal gelişim özellikleri üç yaşından önce başlamalı ve sosyal iletişim bozulmalı, tekrarlamalı ve davranışta sınırlandırılmalıdır. Tüm bu özellikler belirli sayıda semptomu kapsamalıdır ve diğer tıbbi teşhislerle açıklanamaz.

Teşhisin diğer tıbbi teşhislerle açıklanamaması önemlidir. Ancak öyleyse uygun tedavi seçilebilir ve beklentiler bu yönde olacaktır. Bir kişide otizmin özellikleri açıksa, bu özelliklere uygun yöntemler geliştirilebilir. Teşhis net ve benzersiz ise, bir rapor hazırlanabilir ve rapor devlet tarafından desteklenebilir.

Çocuklarda otizmi teşhis ederken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, çocukların özelliklerini doğru bir şekilde belirlemektir. Çünkü her çocuğun farklı olumlu veya olumsuz özellikleri vardır.

Özellikler tanımlandıktan sonra, aşağıdaki teşhisler yapılır:

Rett Bozukluğu: Beş ayın sonunda baş büyüme hızında azalma, iletişimde kesintiler, yürüme, el ve vücut hareketlerinde farklılıkların olduğu bir hastalık türüdür.
Çocuklukta Parçalanma Bozukluğu: Çocuk en az iki yaşına kadar normal bir gelişim gösterir. Bu dönemden sonra sosyal iletişimde önemli ve kalıcı bozukluklar ortaya çıkar. Özel gelişimi olan bir hastalıktır.
Yüksek Fonksiyonel Otizm: Üç yaşından sonra görülebilen bu tanıda, otizm teşhisi için gerekli semptomların sayısı veya şiddeti daha az olabilir. Çocuğun zeka seviyesi normaldir.
Asperger Sendromu: Dil becerilerinin normal gelişimine ek olarak sosyal etkileşim bozuklukları ile açıklanabilen bir hastalıktır.
Yaygın Gelişimsel Bozukluk – Aksi Belirtilmiyor (YGB-CTA): Çocuklarda sosyal etkileşim bozukluklarına ek olarak diğer tanılar yeterli değildir. Teşhisi netleştirmek ve tedaviyi reçete etmek için bir çocuk psikiyatristine danışmak önemlidir.

17 Ocak 2021
6 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?